Stowarzyszenie Sygnał organizuje i aktywnie uczestniczy w konferencjach, których tematem jest ochrona własności intelektualnej i walka z piractwem. Wśród nich znalazły się między innymi:

19.10.2018
Warszawa, 18-19 października 2018 r.
27.09.2018
Ossa, 25-27 września 2018 r.
15.03.2018
Kijów, 13-15 marca 2018 r.
19.10.2017
Serock, 18-19.10.2017 r.
22.09.2017
Kijów, 18-22 września 2017 r.
09.03.2015
Warszawa, 8 grudnia 2014 r.
09.03.2015
Forum Ekonomiczne w Krynicy, 6 września 2014 r.
09.03.2015
Warszawa, 28 maja 2014 r.
14.01.2015
Warszawa, 16 kwietnia 2014

2014
Własność intelektualna w globalnej gospodarce
Warszawa, 8 grudnia 2014 r.

Skala działań nielegalnych serwisów internetowych oferujących treści wideo w Polsce zamiast maleć, rośnie. Jakie przynosi straty przedsiębiorcom, twórcom, Skarbowi Państwa? O tym ile i w jaki sposób zarabiają właściciele nielegalnych serwisów oraz jakie są perspektywy efektywnej walki z kradzieżą treści wideo rozmawiali uczestnicy kongresu „Ochrona własności intelektualnej w Internecie. Polska siła czy słabość?”, który odbył się 8 grudnia 2014 roku w Warszawie.

Zorganizowane przez Stowarzyszenie Sygnał spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami instytucji, firm i organizacji. Wzięli w nim udział nadawcy i twórcy treści, operatorzy telewizji płatnych, prawnicy, przedstawiciele instytucji i organów ścigania oraz goście specjalni – międzynarodowi eksperci w dziedzinie walki z piractwem treści wideo.

 

Premiera raportu „Perspektywy rozwojowe wideo online w Polsce”

Podczas prezentacji raportu „Perspektywy rozwojowe wideo online w Polsce” Paweł Kolenda, Dyrektor ds. Badań IAB Polska zwrócił uwagę na rosnącą liczbę internautów (obecnie blisko 22 mln, 4 procent więcej niż w ub. roku) oraz użytkowników treści wideo (17 mln). Przy czym liczba osób, które streamują treści wzrosła w ciągu roku o 40 procent. Podwoiła się ilość streamowanych treści wśród użytkowników telefonów komórkowych.

Serwisy pirackie przyjęły dwa modele funkcjonowania - streaming (za opłatą lub bezpłatnie dla użytkowników) oraz hosting. Liczba użytkowników tych usług to 18,2 mln osób miesięcznie, przy czym liczba osób, które korzystają ze streamingu rośnie (20 procent w porównaniu z ub. rokiem), natomiast z hostingu - spada. Biorąc pod uwagę całość nielegalnej dystrybucji treści, ich skala wzrosła o 8 procent w ciągu roku.

Jak wynika z analizy PwC, 7,5 miliona Polaków korzysta z serwisów oferujących nielegalny dostęp do treści wideo (30 procent internautów). Jednocześnie 8-9 mln użytkowników korzysta z serwisów, które nielegalnie oferują treści wideo przy okazji oferowania innych. 27 procent serwisów pirackich przyjęło model płatny, 50 procent – model reklamowy, 18 procent – inne.

Paweł Kolenda zwrócił także uwagę na fakt, że połowa internautów nie wie ze korzysta z serwisów nielegalnych.

 

Panel „Kradzież własności intelektualnej. Perspektywa biznesowo - inwestycyjna”

Panel był poświęcony zagrożeniom i skali kradzieży własności intelektualnej oraz konsekwencjom ekonomicznym dla rynku audiowizualnego. Wzięli w nim udział: Marcin Animucki, Wiceprezes Zarządu Ekstraklasy SA; Maciej Maciejowski, Członek Zarządu TVN; Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; Maciej Stec, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu; Julien Verley, Prezes Zarządu platformy nc+. Panel prowadził Jakub Kurasz, Dyrektor PR PwC.

Maciej Stec podkreślił problem strat powodowanych przez serwisy pirackie. „700 mln zł strat rocznie to kwota przerażająca. Jeżeli piractwo nadal będzie rosło, to co się stanie z legalnym rynkiem? Komu będzie się opłacało produkować treści?”, pytał.

Julien Verley zauważył, że skala piractwa w Polsce jest większa niż w wielu innych europejskich krajach. „Podejmowane działania nie są wystarczające. Nie wierzę przy tym, by świadomość internautów miała tu większe znaczenie. Przecież większość osób, które ściągają nielegalne pliki, wie co robi”, stwierdził.

Przedstawiając zagrożenia dla świata kultury Agnieszka Odorowicz powiedziała: „Piractwo dla kina to śmierć. Film nie będzie miał licznej widowni kinowej, jeżeli jest od razu dostępny w Internecie. Tracą twórcy i producenci, a zarabia cwaniak siedzący na Cyprze”.

Maciej Stec zwrócił uwagę na to, że ważne sportowe wydarzenia są oglądane przez trzykrotnie większą widownię nielegalnych serwisów niż legalnych. Jednak energiczne działania i współpraca z policją pokazały, że walka przynosi rezultaty.

Marcin Animucki mówił o tym, że piractwo nie zna granic. „Warto jednak podkreślić, że świadomość problemu jest coraz większa, coraz skuteczniej działają firmy, które się specjalizują w walce z piractwem”, mówił.

Paneliści byli zgodni co do tego, że należy ścigać przede wszystkim właścicieli nielegalnych serwisów, którzy uczynili z piractwa źródło przychodów. „Współpracujmy. W walkę powinny się włączyć wyszukiwarki treści, pośrednicy płatności i reklamodawcy. Niezbędne są przede wszystkim zmiany w polskim prawie, które nie nadąża za rzeczywistością. Punktem wyjścia jest traktowanie piractwa treści jako kradzieży własności”, powtarzano.

 

Panel „Rola prawa w skutecznej ochronie własności intelektualnej. Perspektywa międzynarodowa”

Podczas panelu został podjęty temat transgraniczności piractwa, współpracy międzynarodowej, sytuacji prawnej oraz doświadczeń innych krajów. Wzięli w nim udział: Wojciech Dziomdziora, Counsel w Domański Zakrzewski Palinka; Anna Kobylańska, Counsel w PwC Legal, Dominik Skoczek, Pełnomocnik SFP, ZAPA; Benjamin Vollrath, Senior Legal Counsel Turner Broadcasting System. Moderatorem panelu był Marek Szydłowski, Dyrektor Departamentu Prawnego Grupy TVN.

Anna Kobylanska przedstawiła różne sposoby walki z piractwem w poszczególnych krajach. „Najtrudniej dosięgnąć właścicieli serwisów pirackich, wyrastają jak grzyby po deszczu”, stwierdziła. W przypadku niektórych państw, np. USA, sprawdza się procedura „notice and take down” - powiadomienie właściciela serwisu o naruszeniu prawa i zobligowanie go do usunięcia treści. Wśród innych rozwiązań jest blokowanie płatności, nieumieszczanie reklam w serwisach pirackich, obligowanie internautów do zaprzestania ściągania nielegalnych treści. „Kara musi być nieuchronna i egzekwowalna. Wtedy jest skuteczna. Najlepszym jednak rozwiązaniem byłoby odcięcie piratów od źródeł finansowania”, skomentowała.

Benjamin Wollrath wskazał na niemieckie doświadczenia w walce z piractwem. „W Niemczech sprawdzają się rozwiązania prawne z jednej strony, z drugiej - edukacja poprzez pokazywanie przykładów z życia. Nasze prawo ułatwia walkę z piractwem, czego przykładem jest np. peer to peer, które jest traktowane jako przestępstwo karne. Sądy są rygorystyczne. Także platformy hostingowe są zobligowane do blokowania treści pirackich. W przypadku streamingu, podobnie jak w Polsce trudno jest uzyskać adresy IP. Najlepiej się sprawdza współpraca z pośrednikami płatności”.

Zapytany o aktualny status prac nad kluczową dla walki z piractwem ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną Wojciech Dziomdziora skomentował: "Prace zostały zawieszone, kolejny ruch należy od ministra MAC".

Podczas dyskusji na temat przepisów o dozwolonym użytku zwrócono uwagę na dominujący błędny pogląd, że korzystanie z serwisów streamingowych jest legalne, gdyż jest to dozwolony użytek. Tymczasem jest to naruszenie prawa.

Dominik Skoczek zwrócił uwagę na to, że walkę z piractwem ma też wspierać dyrektywa o handlu elektronicznym z roku 2000 (wsparcie rozwoju firm internetowych) i dyrektywa o prawie autorskim i społeczeństwie informacyjnym (ochrona praw twórców w sferze cyfrowej). „Polska wprowadziła te dyrektywy, ale z dużą liczbą wyjątków”, stwierdził. Poinformował także, że SFP oraz Kreatywna Polska pracują nad rozwiązaniami, które byłyby wymierzone nie tylko w bezpośrednich naruszycieli, ale w pośredników, którzy na tym zarabiają. Rozwiązanie to zostało przyjęte w kilku krajach UE i przynosi dobre rezultaty.

Wojciech Dziomdziora zauważył, że jednym z rozwiązań może być wykorzystanie ustawy o nieuczciwej konkurencji. „Ta ścieżka była do tej pory niewykorzystywana, a przecież nielegalne serwisy naruszają prawa konsumentów”, stwierdził. Komentując długo trwające postępowania zasugerował, że jednym z rozwiązań jest specjalizacja sądów.

"Tylko komplikacja rozwiązań regulacyjnych i edukacyjnych może przynieść efekty. Ważna jest współpraca wszystkich podmiotów", podsumował Dominik Skoczek.

 

Panel Techniczne metody ochrony własności intelektualnej w Internecie. Doświadczenia krajów UE”

Podczas debaty były dyskutowane sposoby skutecznego monitorowania Internetu, zabezpieczania przed kradzieżą, wykrywania przypadków piractwa. W panelu wzięli udział: Eric Bärenzung, Starszy Konsultant Cyber Security w Nagra (Szwajcaria), Jarosław Kordalewski, Wiceprezes Zarządu ds. Technologicznych i IT platformy nc+, Marcin Przasnyski, właściciel firmy Anti Piracy Protection, Piotr Smaga, Manager MTS Friend Limited, VP Strategic Partnerships Covent Garden z Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele KG Policji - Jerzy Skowyra, ekspert z wydziału zwalczania PG; Marta Krakowian, specjalista w wydziale do spraw zwalczania PG oraz Krzysztof Lorek z wydziału do spraw zwalczania cyberprzestępczości. Panel prowadzili: Piotr Niemczyk, właściciel firmy konsultingowej Niemczyk i Wspólnicy oraz Jarosław Mojsiejuk, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Cyfrowego Polsatu S.A.

Eric Bärenzung zwrócił uwagę na takie działania, jak monitoring, systematyczne prowadzenie postępowań, odkrywanie czarnego rynku, wywiad sygnałowy, monitorowanie śladów IP i analiza kryminalistyczna. Podkreślał, że ważne są narzędzia i instrumenty prawne, techniczne środki zaradcze, na przykład znak wodny w przypadku transmisji.

Marcin Przasnyski mówił o skali piractwa. „Szacujemy, że obecnie jest 750 stron pirackich. To wiele więcej niż serwisów legalnych. Dlatego kluczowe w walce z piractwem jest monitorowanie największych serwisów” - mówił.

Jarosław Kordalewski przyznał, że najtrudniejsze są ograniczenia prawne. „Na poziomie technicznym wszystko jest możliwe”, stwierdził.

Przedstawiciele Komendy Głównej Policji mówili o tym, że w zdecydowanej większości ustalenie sprawcy jest możliwe. Przyznali jednocześnie, że w przypadku przestępstw popełnianych na terenie wielu krajów, zbieranie materiału dowodowego i wyjaśnianie spraw przedłuża się.

Jarosław Mojsiejuk zwrócił uwagę na to, że nowe komórki działające w policji są szybkie. „Udało nam się przeszkolić kilkanaście tysięcy policjantów z Wydziałów PG oraz ze szkół policji. Świadomość problemu w tej grupie jest duża. Dzięki dobrej współpracy z policją został m.in. zamknięty Kinomaniak TV”.

 

Panel „Jak skutecznie przeciwdziałać kradzieży własności intelektualnej?”

Panel był poświęcony metodom przeciwdziałania kradzieży własności intelektualnej, inicjatywom przedsiębiorców i roli instytucji państwowych w tworzeniu narzędzi sprzyjających ochronie praw własności intelektualnej. Wzięli w nim udział: Karol Kościński, Dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów MKiDN; Dariusz Kuberski, Prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku; Włodzimierz Schmidt, Prezes Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska; Teresa Wierzbowska, Prezes Stowarzyszenia Sygnał’; Bartłomiej Witucki, BSA Contracted Representative, Polska. Panel prowadził Robert Stanilewicz z TVN 24.

Nie ma obecnie w obszarze prawa autorskiego instrumentów do efektywnego zwalczania piractwa”, skonstatował Dariusz Kuberski. Zaapelował też o połączenie sił i włączenie się w działania różnych resortów.

Karol Kościński zaanonsował prace dwóch nowych grup roboczych w MKiDN, które zajmą się analizą orzecznictwa oraz tworzeniem najlepszych praktyk.

Włodzimierz Schmidt przypomniał podstawowe źródła finansowania piractwa i zaapelował: „Działajmy. To, co jesteśmy w stanie robić, to wyeliminowanie reklam na nielegalnych serwisach, przekonanie firm, by nie reklamowały się na tego rodzaju portalach”.

Teresa Wierzbowska zwróciła uwagę na to, że sytuacja dotycząca piractwa jest zdiagnozowana. „Teraz niezbędne jest działanie. Sygnał od kilkunastu lat próbuje tworzyć platformę współpracy. Prowadzimy szkolenia, mówimy o konieczności uszczelnienia prawa, postulujemy zmiany w systemie edukacji. Dysponujemy konkretnymi rozwiązaniami. Kluczowe jest bardziej stanowcze włączenie się organów państwa w walkę z piractwem”, mówiła.