Kampanie edukacyjne są ważną częścią działań mających na celu ograniczenie piractwa. Ich celem jest zmiana nastawienia do kradzieży własności intelektualnej, a także promocja legalnych serwisów.

Do tej pory zrealizowaliśmy pięć kampanii edukacyjnych.


15.12.2016
Wspierajmy legalną dystrybucję treści on line
18.01.2015
Stowarzyszenie Sygnał piętnuje piractwo telewizyjne
17.01.2015
Trzecia ogólnopolska kampania przeciwko piractwu telewizyjnemu
16.01.2015
Promowanie legalnego dostępu
15.01.2015
Pierwsza w Polsce kampania edukacyjna na temat piractwa telewizyjnego

2010
OGLĄDAJ LEGALNIE. ŻYJ NORMALNIE
Stowarzyszenie Sygnał piętnuje piractwo telewizyjne

Kampania „Oglądaj legalnie. Żyj normalnie” promowała legalny odbiór sygnału telewizyjnego. W akcji wzięli udział zarówno członkowie Stowarzyszenia SYGNAŁ, jak i nadawcy niezrzeszeni w tej organizacji. Spoty można było zobaczyć między innymi w CANAL+, ChelloZone, HBO, MTV i w wybranych kanałach tematycznych dostępnych dla klientów UPC. Częścią kampanii był Tydzień Antypiracki, realizowany w mediach regionalnych.

Kampanię poprzedziły badania GFK Polonia.  Wskazały one, że aż 76 % Polaków zgadza się z opinią, że nielegalne korzystanie z telewizji to zwykła kradzież. Jednocześnie 65% Polaków nie zareagowałoby wiedząc, że ktoś nielegalnie odbiera sygnał telewizyjny, uważając, że to prywatna sprawa tej osoby.

dr Jacek Wasilewski, psycholog, Instytut Kultury i Komunikowania SWPS, Instytut Dziennikarstwa UW: „Kradzież sygnału telewizyjnego można porównać do nielegalnego czerpania wody, prądu albo kombinowania w pracy, jeszcze rodem z PRL-u. Jeśli ktoś wynosi z budowy cegły, to jest to kradzież. Jeśli jednak samemu budujemy dom i wynosimy te cegły, to jest to bardziej akceptowane. Badanie wykazało zatem dualizm etyczny respondentów, dotyczący ogólnie wielu sfer codziennego życia”.

Hirek Wrona, dziennikarz i producent muzyczny: „Okradając dystrybutorów telewizyjnych, okradamy również pośrednio twórców i artystów: reżyserów, których filmy oglądamy, kompozytorów muzyki do filmów i programów, autorów programów telewizyjnych. Kradzież sygnału telewizyjnego to kradzież dóbr intelektualnych i dewastacja mienia. Chociaż kojarzy on nam się z czymś nienamacalnym, to musimy mieć świadomość, że za obrazem docierającym do naszych telewizorów stoją rzesze ludzi, którzy stworzyli oglądane produkcje. Sygnał telewizyjny jest chroniony przez prawo własności intelektualnej. Za jego kradzież odpowiada się prawnie, podobnie jak za nielegalne ściąganie z sieci muzyki czy korzystanie z pirackiego oprogramowania komputerowego”.